logo
Çağrı Merkezi;
+90 (212) 535-7264
Bize Yazın;
iletisim@teknikfotokopi.com

Eski Apple mühendisleri eski otomobilinizi son teknolojiyle tanıştırıyor

Apple’ın üzerinde çalıştığı otomobil projesinden bir haber duymayı uzun zamandır bekliyoruz. Beklediğimiz açıklama gelmedi ama onu yerine eski Apple mühendislerinin, otomobil ekipmanları geliştiren yeni girişiminin haberi geldi.

Otomotivdeki son teknoloji gelişmeleri eski model otomobillerimize getirmeyi hedefine koyan Pearl’ün kurucuları, eski Apple mühendislerinden oluşan üç kişilik bir ekip. iPod ve iPhone’ların en az birkaç neslinde imzaları bulunan mühendisler, 50’si eski Apple çalışanı olmak üzere 70 kişilik bir girişimi meydana getirmiş. Pearl adını taşıyan bu girişimin ilk ürünü ise iki yıldır üzerinde çalıştıkları geri görüş kamerası RearVision.

Pearl’ün CEO’su ve kurucu ortağı Bryson Gardner, yeni teknolojilerin sadece yeni otomobillerde olduğunu fakat herkesin son teknolojiye ulaşımının olması gerektiğini belirtiyor. Bu amaçla ortaya çıkan ilk ürünleri olan geri görüş kamerası, üzerindeki iki kamera vasıtasıyla sürücüye 180 derecelik görüş açısı sağlıyor. RearVision‘ın üretiminde, her hava koşuluna dayanıklı olacak bir malzeme kullanılmış. Kameranın, otomobilin OBD portuna bağlanan bir işlemcisi bulunuyor. Bu işlemden sonra da RearVision, uyumlu mobil uygulaması üzerinden akıllı telefonlara kablosuz olarak bağlanıyor.

Akıllı telefon ekranına kablosuz görüntü aktarımı yapan kamera, geri vitese geçince aktif oluyor; ileri doğru 20 km hızla gitmeye başlayana kadar da kapanmıyor. Kameralar, gücünü güneşten akıyor. Geliştiricilerin belirttiğine göre tüm gün depolanan güneş enerjisiyle bir hafta çalışabilen RearVision, tam dolu pille bir ay boyunca çalışabiliyor. Akıllı telefon ekranında farklı görüntü modlarına geçebilen uygulama otomobilin arkasından bir araç ya da kişi geçmesi durumunda farklı; duvara çarpmak üzere olduğunuzda farklı şekilde seslerle uyarı veriyor.

Elektrik bağlantısı gerektirmediği için kabloya ihtiyaç duymayan RearVision’ı kurmak herkesin tek başına yapabileceği kadar basit. Pearl, RearVision’ı 500 dolara ön siparişe sundu. Zaman içinde uygulamanın sürücülere yeni özellikler getirecek şekilde güncellenmesi de bekleniyor.